
1 / 3
Description
The Basher bike was first introduced to the SE line during the first BMX boom and the brands inception. This legendary bike is making its return this year in multiple new sizes built specifically for kids. The new 20" Bashers stylish and lightweight frame is built with 6061 aluminum and features a low standover, legendary Looptail rear end, and retro dropouts. The combination of a rear hand brake and a freewheel rear hub will help to build confidence and precision. Kids who are new to BMX will absolutely love the new Basher.
Tech Specs
| Frame | 6061 Aluminum, Sloping Top Tube w/ Low Standover, Looptail Rear End, Retro Dropouts |
| Fork | Landing Gear, Cowboy Cut, Hi-Ten Steel |
| Crankset | One-piece Steel, 140mm, 40T Sprocket |
| Pedals | Resin Platform |
| Chain | KMC S1 |
| Wheelset | 36H Alloy Rims, 16T Freewheel |
| Tires | Speedy Knobby, 20" x 2.4" Front & Rear |
| Brakeset | Rear Alloy V-Brake |
| Brake Levers | Alloy 2-Finger |
| Headset | 1-1/8" Threadless |
| Handlebar | 25.5" x 7", Hi-Ten Steel |
| Stem | Top-Load Alloy, 50mm Reach |
| Grips | Mushroom, Flangeless |
| Seat | SE Racing |
| Seatpost | SE Straight Post, 27.2mm, Hi-Ten Steel |
| Seat Clamp | Alloy, 31.8mm Inner Diameter |
| Accessories | SE Handlebar Pad, Kickstand |
| Weight | TBD |
| Top Tube Actual | 19" |
| Top Tube Effective | 19.8" |
| Seat Tube Center To Top | 9.8" |
| Seat Tube Angle | 71° |
| Head Tube Angle | 73° |
| Chainstay Length | 14.4" |
| Wheelbase | 34.7" |
| Bottom Bracket Height | 9.7" |
| Standover | 20.6" |
| Stem Length | 50mm |
| Handlebar Width | 25.5" |
| Crank Length | 140mm |
| Wheel Size | 20" |
| Seat Post Diameter | 27.2mm |
