
Description
The PK Ripper was the raddest, baddest, and most famous bike during the first BMX boom in the early 80s. Fast forward 40 years and now its the 29" Big Ripper that's on top. This Big Ripper frame comes equipped with an American bottom bracket and an OG seatstay wishbone plate just like the original PK Ripper. The 29" x 2.4" SE Bozack tires are just wide enough to give stability and cushion, but also roll extremely fast. Whether you are an old school BMX rider reliving your youth or a new school SE bike life rider raising it up, the Big Ripper is for you.
Tech Specs
| Frame | 6061 Aluminum Floval Tubing, Looptail Rear End, 68mm American Bottom Bracket, Wide Rear Stays, Retro Dropouts |
| Fork | Landing Gear, Full Cr-Mo |
| Crankset | SE V-Ridge 3-pc Cr-Mo Cranks, 175mm, Sealed American Bottom Bracket, 160mm Spindle Length, 19mm Spindle Diameter, 36T Alloy SE Racing Sprocket |
| Pedals | X-Pedo Low-profile Platform w/ Removable Pins |
| Chain | KMC S1 |
| Wheelset | Sealed Bearing 36H High-Flange Alloy Flip Flop Hubs w/ Double-wall Rims, 17T Freewheel, Stainless Spokes |
| Tires | SE Bozack, Street Proven Multi Purpose Compound, Wrap Around Urban Tread Pattern, Grooved SE Wing Logo, 29" x 2.4" Front & Rear |
| Brakeset | Tektro 855AL V-Brake, Slick Cable |
| Brake Levers | Tektro 316A, 2-Finger Alloy |
| Headset | Tange 1-1/8" Threadless |
| Handlebar | Big Honkin' Cr-Mo Cruiser Bar, 29" x 7", 12° Backsweep, 2° Upsweep |
| Stem | Retro Alloy Top-Load w/ Engraved SE Logo on Top & Sides, 55mm Reach |
| Grips | Special Edition ODI Mushroom II Dual-Ply Grips, Made in USA |
| Seat | SE Flyer Seat w/ Custom SE Bottle Opener Brace |
| Seatpost | Micro-Adjust Alloy, 27.2mm |
| Seat Clamp | SE Racing Champ Clamp, Alloy, 31.8mm Inner Diameter |
| Accessories | SE Racing Padset, Alloy Valve Caps, SE Wheelie Pegs |
| Weight | 32 pounds |
| Top Tube Actual | 23.6" |
| Seat Tube Center To Top | 16.9" |
| Seat Tube Angle | 71° |
| Head Tube Angle | 71° |
| Chainstay Length | 18.25" |
| Wheelbase | 44" |
| Bottom Bracket Height | 12.25" |
| Standover | 30.75" |
| Suggested Rider Size | 5'5"+ (165cm+) |
