
BOXType: Cranksets and Arms




Box components Box One M30-M 150mm Euro crankset black
$399.99
Secure checkout
Description
Featuring beefy hollow-forged crank arms and a massive 30-millimeter Praxis M-30 spindle cold-forged from 7075 aluminum and precision ground to extremely tight tolerances the Box One M30-M Crankset is the absolute stiffest junior BMX crankset available today. A precision CNC-machined chromoly/alloy self-extracting crank bolt system makes installation and removal a snap. Includes Praxis External BSA Bottom Bracket and M30 installation tool
Tech Specs
| Type | BMX |
| Length/Teeth | 150mm |
| Spindle Type | Euro |
| Color | BLK |
| Bolt Pattern | 104mm 4-bolt |
| Weight | 509g |
| Speed | 1 |
| BB Included |
Product Identifiers
| Brand | BOX |
| Type | Cranksets and Arms |
| SKU | J210924 |
| UPC | 639266092308 |
| MPN | BX-CK14VM150-BK |
