
BOXType: Bottom Brackets




Box components Box Two Alloy External ENG Bottom Bracket 68/73mm Shimano HTII 24mm
$64.99
Secure checkout
Description
Box Two™ External bottom brackets feature cold-forged and CNC-machined alloy cups dual-labyrinth bearing covers and precision sealed bearings. The perfect match to Box Three™ and Four cranks and the ultimate upgrade to the budget BBs sold with most cranksets
Tech Specs
| Width | 68/73mm |
| BB Interface | ENG |
| Spindle Type | Shimano HTII 24mm |
| Length | |
| Cup Material | 6061-T6 |
| Weight | 105g |
| Cup Type | |
| Cup OD/Bearing OD | |
| Color |
Product Identifiers
| Brand | BOX |
| Type | Bottom Brackets |
| SKU | J211134 |
| UPC | 616043825922 |
| MPN | BX-BB17000EX-BK |
