
1 / 2
BOXType: Bottom Brackets




Box Components Box Two Alloy External ENG Bottom Bracket 68/73mm
$64.99
Secure checkout
Description
The Box Two External bottom bracket features cold-forged and CNC-machined alloy cups with dual-labyrinth bearing covers and precision sealed bearings. It is the perfect match to Box Three and Four cranks and serves as the ultimate upgrade to the budget bottom brackets sold with most cranksets.
Highlights
- Cold-forged and CNC-machined alloy cups
- Dual-labyrinth bearing covers
- Precision sealed bearings
- Compatible with Box Three and Four cranks
Tech Specs
| Width | 68/73mm |
| BB Interface | ENG |
| Spindle Type | Box/Praxis 30mm, Shimano HTII 24mm |
| Cup Material | 6061-T6 |
| Weight | 105g |
Product Identifiers
| Brand | BOX |
| Type | Bottom Brackets |
| SKU | J211133 |
| UPC | 616043829722 |
| MPN | BX-BB1730BX1-BK |
