
BOXType: Cranksets and Arms




Box components Box Two M30-P 180mm Euro crankset black
$399.99
Secure checkout
Description
The Box Two M30-P cranks feature a 2-pc design with hollow forged aluminum arms integrated 4-bolt 104mm spider gear a 30mm hollow 7075 aluminum spindle to maximize strength and rigidity. Praxis 30mm external Euro BB with CNC machined 6061-T6 aluminum cups and oversized precision sealed bearings for smooth operation. M30 BB installation tool included
Tech Specs
| Type | BMX |
| Length/Teeth | 180mm |
| Spindle Type | Euro |
| Color | BLK |
| Bolt Pattern | 104mm 4-bolt |
| Weight | 771g |
| Speed | 1 |
| BB Included |
Product Identifiers
| Brand | BOX |
| Type | Cranksets and Arms |
| SKU | J210927 |
| UPC | 616043824802 |
| MPN | BX-CK1630180-BK |
