
Cane CreekType: Bottom Brackets




Cane creek Hellbender 110 BB30 Bottom Bracket 68/73mm 30mm
$349.99
Secure checkout
Description
Machined alloy cups finished in dual stage black and gold anodization. Premium Enduro X-15 bearings with nitrogen infused stainless steel races that will not rust or corrode paired with Silicon Nitride ceramic balls
Tech Specs
| Width | 68/73mm |
| BB Interface | BB30 |
| Spindle Type | 30mm |
| Length | |
| Cup Material | Alloy |
| Weight | 93g |
| Cup Type | |
| Cup OD/Bearing OD | |
| Color | Black/Gold |
Product Identifiers
| Brand | Cane Creek |
| Type | Bottom Brackets |
| SKU | J212169 |
| UPC | 840226086910 |
| MPN | BAI0180 |
