
Cane CreekType: Bottom Brackets




Cane creek Hellbender 70 PRESSFIT PF30 Bottom Bracket 68/73mm 30mm
$109.99
Secure checkout
Description
The Hellbender 70 bottom bracket utilizes a bearing made of 440C stainless steel providing exceptional ride quality and reliability and strike a balance between value and lasting performance. 6061-T6 machined aluminum cups. Cane Creek 1 year warranty
Tech Specs
| Width | 68/73mm |
| BB Interface | PF30 |
| Spindle Type | 30mm |
| Length | |
| Cup Material | 6061AL |
| Weight | 123g |
| Cup Type | Outboard |
| Cup OD/Bearing OD | |
| Color | Black |
Product Identifiers
| Brand | Cane Creek |
| Type | Bottom Brackets |
| SKU | CR0059 |
| UPC | 840226079370 |
| MPN | BAI0145 |
