
DT SwissType: Rear Wheel




DT Swiss EX 1700 Classic 30 Rear Wheel - 27.5" 12 x 148mm 6-Bolt XD DEG 72 DF BLK
$682.90
Only 2 left!
Secure checkout
Description
When you're fully committed to having fun and not always riding the planned lines the EX 1700 Classic is ready to get rowdy. Asymmetric aluminum rims are laced with DT competition race spokes supported by the reliable 350 hub to keep you rolling the rough. For enduro riders looking to reach the podium the EX 1700 Classic is all about fun and no fuss and ready to get rowdy.
Tech Specs
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | SRAM XD |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 27.5" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
Product Identifiers
| Brand | DT Swiss |
| Type | Rear Wheel |
| SKU | B-DT2786 |
| UPC | 7613052532042 |
| MPN | WEX1700THDRSA27986 |
