
DT SwissType: Rear Wheel




DT Swiss EXC 1500 Classic 30 Rear Wheel - 27.5" 12 x 148mm 6-Bolt XD/Micro Spline DEG 90 DF BLK
$1,270.90
Only 1 left!
Secure checkout
Description
Send it first ask questions later - the EXC 1500 Classic is the Enduro wheelset to do just that. The specific Pure carbon rims with DT Complite spokes give you precise handling for new lines and the toughness to shake off the sketchy ones. A 240 Classic hub lets you forget pedal kickback and plows you through the gnar without knocking you off. Get rowdy the form will follow the flow.
Tech Specs
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 27.5" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Rim Material | Carbon |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
Product Identifiers
| Brand | DT Swiss |
| Type | Rear Wheel |
| SKU | B-DT2703 |
| UPC | 7613052533049 |
| MPN | WEXC150THDRCA28628 |
