
DT SwissType: Rear Wheel




DT Swiss HXC 1500 Spline 30 Rear Wheel - 27.5" 12 x 148mm Center-Lock XD/Micro Spline 12M DEG 60 DF BLK
$1,291.90
Only 2 left!
Secure checkout
Description
Prepare to get going with a trail-optimized e-MTB upgrade: the HXC 1500 Spline carbon wheelset. Built with DT hybrid spokes these wheels are designed to handle the high torque of e-bikes while delivering agility. The Pure carbon rims keep your ride light and nimble allowing you to dance through the forest with ease. The robust 240 Spline Hybrid hub with Ratchet DEG including the e-MTB specific DF Hybrid technology ensures maximum reliability so you can focus on what’s important. Get going the form will follow the flow.
Tech Specs
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 27.5" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Rim Material | Carbon |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Product Identifiers
| Brand | DT Swiss |
| Type | Rear Wheel |
| SKU | WE3931 |
| UPC | 7613052533315 |
| MPN | WHXC150TGDNCA28653 |
