
1 / 3
DT SwissType: Rear Wheel




DT Swiss HXC 1501 Spline One Rear Wheel - 29", 12 x 148mm, 6-Bolt, Black
$1,196.52
Only 2 left!
Secure checkout
Description
The HXC 1501 SPLINE ONE are extra lightweight carbon eMTB wheels are engineered for riders looking for outstanding agility. Thanks to the low weight carbon rims riders benefit from increased agility and dynamism when going uphill and downhill while withstanding the increased torques of eMTBs. The spokes were designed with specific diameters to align light weight and resistance. Inside the 240 hub oversized bearings support the additional loads of eMTBs. Each component has been designed with the specific aim of delivering advanced agility to find flow and fun on the trails.
Tech Specs
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Rim Material | Carbon |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
Product Identifiers
| Brand | DT Swiss |
| Type | Rear Wheel |
| SKU | WE1836 |
| UPC | 7613052340692 |
| MPN | WHXC150TFD3CA18296 |
