
1 / 3
ENVE CompositesType: Front Wheel




ENVE Composites SES 4.5 Pro Front Wheel - 700 12 x 100 Center-Lock Black
$1,700.00
In Stock
Secure checkout
Description
SES 4.5 PRO wheels were designed for cyclists seeking the ultimate wheelset where low weight aerodynamics and rolling efficiency meet. PRO-series product has been developed in direct collaboration with the world’s top racers and represents the pinnacle of innovation—engineered and built for race-winning performance. The core of the 4.5 PRO wheel is the PRO Hubset which brings ENVE’s proven INNERDRIVE technology to an ultralight straight-pull hub shell. The INNERDRIVE PRO hub goes head to head with the lightest hubs out there without sacrificing the stiffness required by the world’s best.
Tech Specs
| Rim Width (Internal) | 23.5 |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Valve | Presta Long 56-74mm |
| Color | Black |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Carbon |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Product Identifiers
| Brand | ENVE Composites |
| Type | Front Wheel |
| SKU | B-NV3614 |
| UPC | 810165975453 |
| MPN | 100-3323-001 |
