
ENVE CompositesType: Wheels




ENVE G SES 4.5 Pro Wheel Front 700C / 622 Holes: 24 12mm TA 100mm Disc Center Lock
$1,400.00
Secure checkout
Description
Tech Specs
| Axle Type | 12mm TA |
| Hub Model | ENVE Pro Innerdrive |
| Hub Spacing | 100mm |
| Position | Front |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Carbon |
| Depth | 49mm |
| Rim Drilling | 24 |
| Rim External Width | 37.6mm |
| Rim Internal Width | 30mm |
| Rim Material | Carbon |
| Rim Model | G SES 4.5 |
| Spoke Type | Silver Alpina Ultralite |
| Valve | Presta |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
| Wheel Diameter/ISO | 700C / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless |
| Wheel Weight | 685g |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |
Product Identifiers
| Brand | ENVE Composites |
| Type | Wheels |
| SKU | H042152-01-700 |
| UPC | 810214200680 |
| MPN | 100-3325-013 |
