
ENVE CompositesType: Wheels




ENVE XC28 Wheel Rear 29'' / 622 Holes: 28 12mm TA 148mm Disc Center Lock Shimano Micro Spline
$770.00
Secure checkout
Description
Tech Specs
| Axle Type | 12mm TA |
| Freehub Body | Shimano Micro Spline |
| Hub Model | ENVE INNERDRIVE |
| Hub Spacing | 148mm |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Carbon |
| Depth | 21mm |
| Rim Drilling | 28 |
| Rim External Width | 31.8mm |
| Rim Internal Width | 28mm |
| Rim Material | Carbon |
| Rim Model | XC28 |
| Spoke Type | CX-Ray J-Bend |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
| Wheel Diameter/ISO | 29 / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Wheel Weight | 824g |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |
Product Identifiers
| Brand | ENVE Composites |
| Type | Wheels |
| SKU | H042149-02-29 |
| UPC | 810165975149 |
| MPN | 100-2325-002 |
