
KSType: Dropper Posts




KS LEV Ci Carbon Dropper Seatpost - 27.2mm
SAVE 10%
$431.10$479.00
In Stock
Secure checkout
Description
The LEV Ci has defined what a lightweight dropper should be. Ultralight and strong, the LEV Ci is the result of using premium materials and proven technology. The seatpost features a 7000-series alloy stanchion with reinforced carbon fiber mast for optimal strength-to-weight ratio. It uses an adjustable air sprung hydraulic cartridge and incorporates a patented one-way roller clutch bearing for reliable operation. Designed for internal frame routing, the LEV Ci offers a short insertion length to travel ratio. It is compatible with all KS Southpaw KG and Westy remotes for convenient actuation.
Highlights
- Ultralight and strong construction
- 7000-series alloy stanchion with reinforced carbon fiber mast
- Adjustable air sprung hydraulic cartridge
- Patented one-way roller clutch bearing
- Designed for internal frame routing
- Short insertion length to travel ratio
- Compatible with all KS Southpaw KG and Westy remotes
Tech Specs
| Diameter | 27.2mm |
| Length | 410mm |
| Travel | 65mm, 100mm, 120mm |
| Offset | 0mm |
| Weight | 427g |
| Remote Position | Right |
| Cable Routing | Internal |
| Clamp Style | Std Rails |
| Actuation | Cable Remote |
| Color | Black |
Product Identifiers
| Brand | KS |
| Type | Dropper Posts |
| SKU | B-KD2020 |
| UPC | 4718022314048 |
| MPN | 2020 LEV CI 27.2 65 |
