
1 / 8
LOOKType: Pedals




LOOK X-TRACK Power Pedals - Dual Sided Clipless Chromoly 9/16" Silver
$1,200.00
In Stock
Secure checkout
Description
Designed for cyclists with exacting standards, the X-Track Dual Power pedals are the perfect option to get the most out of each training session and race whether you're riding an MTB or gravel bike. With a power meter inside each axle, they provide accurate data in all conditions including the most extreme and feature a market-leading weight/contact area ratio. Approved by experienced athletes, these pedals are hard-wearing, reliable, and efficient. Made in France, they are the perfect pedals for any terrain. The pedals feature dual power transducers for accurate comprehensive data and are SPD compatible. They can be installed and set up in minutes and are totally weatherproof and splashproof. The pedals feature an aluminum body with a stainless steel platform and steel bearings. Standard cleats are included with 6-14Nm retention, and the pedals come with a 3-year warranty.
Highlights
- Dual power transducers for accurate comprehensive data
- An accurate power meter in a pair of efficient SPD compatible pedals
- Aluminum body, Stainless Steel platform and steel bearings
- Lightweight (404 g) with all-terrain efficiency
- Installed and set up in minutes
- Totally weatherproof and splashproof
- Standard Cleat included with 6-14Nm retention
- 3 year warranty
- Made in France
Tech Specs
| Cleat Interface | Shimano SPD |
| Color | Silver |
| Pedal Type | Dual Sided Clipless |
| Weight | 404 g |
| Pedal Spindle | 9/16" |
| Pedal Body Material | Aluminum |
| Spindle Material | Chromoly |
| Platform Material | Stainless Steel |
| Bearing Material | Steel |
| Cleat Retention | 6-14Nm |
| Power Type | Dual Power, Single Power (varies by variant) |
| Warranty | 3 years |
