
Origin8Type: Cranksets and Arms




Origin8 Alloy Triple Crank Arm Set 165mm 113.5mm Square Taper JIS crankset silver
SAVE 10%
$80.99$89.99
Secure checkout
Description
Replacement triple crank arm set. 7/8/9/10 speed compatible. Great for Junior road or recumbent applications. Forged AL6061-T6 alloy construction. Includes chainring spacers for 7/8/9 speed. 44mm chainline. Bottom bracket not included
Tech Specs
| Type | |
| Length/Teeth | 165mm |
| Spindle Type | 113.5mm Square Taper JIS |
| Color | SIL |
| Bolt Pattern | 74/130mm x 5 Bolt |
| Weight | 495g |
| Speed | 3x |
| 44mm |
Product Identifiers
| Brand | Origin8 |
| Type | Cranksets and Arms |
| SKU | J21036 |
| UPC | 072774210367 |
| MPN | — |
