
Origin8Type: Bottom Brackets




Origin8 BB86/92 Press-Fit BB86/BB92 Bottom Bracket 86-92mm x 41mm Shimano HTII 24mm or SRAM GXP 22/24mm
SAVE 10%
$59.99$66.59
Secure checkout
Description
Machined AL6061 alloy cups. Sealed bearings. Shimano HTII 24mm and SRAM GXP 22/24mm spindle compatible
Tech Specs
| Width | 86-92mm x 41mm |
| BB Interface | BB86/BB92 |
| Spindle Type | Shimano HTII 24mm or SRAM GXP 22/24mm |
| Length | |
| Cup Material | AL6061 |
| Weight | 103g |
| Cup Type | |
| Cup OD/Bearing OD | |
| Color |
Product Identifiers
| Brand | Origin8 |
| Type | Bottom Brackets |
| SKU | J210085 |
| UPC | 888571002148 |
| MPN | — |
