
Origin8Type: Bottom Brackets




Origin8 Revolvr BB386 Outboard ENG Bottom Bracket 68mm BB30 Wide/BB386 30mm
SAVE 10%
$59.99$66.59
Secure checkout
Description
Forged and CNC machined AL6061 thread-in cups for a superior fit and noise-free operation. Low-friction dual seals protect the bearings from harmful contaminants. Sealed premium bearings are serviceable. Designed for installing BB30 Wide or BB386 30mm spindle cranks into BSA threaded frames*. *For use with 30mm diameter cranks with a spindle length of at least 104mm. Origin8 Nylon composite BB tools are recommended to avoid the possibility of damaging the cups
Tech Specs
| Width | 68mm |
| BB Interface | ENG |
| Spindle Type | BB30 Wide/BB386 30mm |
| Length | |
| Cup Material | AL6061 |
| Weight | 120g |
| Cup Type | |
| Cup OD/Bearing OD | |
| Color | Black |
Product Identifiers
| Brand | Origin8 |
| Type | Bottom Brackets |
| SKU | J211055 |
| UPC | 888571052389 |
| MPN | — |
