
Origin8Type: Bottom Brackets




Origin8 Revolvr BB86/92 OS Thread-Together BB86/BB92 Bottom Bracket 86-92mm x 41~41.1mm Shimano HTII 24mm
SAVE 10%
$84.99$94.39
Secure checkout
Description
Thread-together bottom brackets provide a secure and stable shell interface for smoother operation and extended bearing life. OS versions are designed for use in frames with worn-out oversized bottom bracket shells. Hybrid AL6061/Nylon fiber cups for a superior fit and noise free operation. Low-friction dual seals protect the bearings from harmful contaminants. Sealed premium bearings are both serviceable and replaceable. Models available for both Shimano HTII 24mm and SRAM GXP 22/24mm spindles. Replaces all standard BB86/92 press-fit bottom brackets. Origin8 Nylon composite BB tools are recommended to avoid the possibility of damaging the cups
Tech Specs
| Width | 86-92mm x 41~41.1mm |
| BB Interface | BB86/BB92 |
| Spindle Type | Shimano HTII 24mm |
| Length | |
| Cup Material | AL6061/Nylon Fiber |
| Weight | 103g |
| Cup Type | |
| Cup OD/Bearing OD | |
| Color |
Product Identifiers
| Brand | Origin8 |
| Type | Bottom Brackets |
| SKU | J211707 |
| UPC | 888571074251 |
| MPN | — |
