
Origin8Type: Bottom Brackets




Origin8 Revolvr BB86/92 Press-Fit BB86/BB92 Bottom Bracket 86-92mm x 41mm SRAM DUB 28.99mm
SAVE 10%
$84.99$94.39
Secure checkout
Description
Precision machined AL6061 cups for a superior fit and noise-free operation. Low-friction dual seals protect the bearings from harmful contaminants. Sealed dual-row premium flanged bearings. Designed for installing Sram DUB 28.99mm spindle cranks into BB86/92 frames
Tech Specs
| Width | 86-92mm x 41mm |
| BB Interface | BB86/BB92 |
| Spindle Type | SRAM DUB 28.99mm |
| Length | |
| Cup Material | AL6061 |
| Weight | 90g |
| Cup Type | |
| Cup OD/Bearing OD | |
| Color | Black |
Product Identifiers
| Brand | Origin8 |
| Type | Bottom Brackets |
| SKU | J211569 |
| UPC | 888571069974 |
| MPN | — |
