
Origin8Type: Bottom Brackets




Origin8 Revolvr GXP Outboard ENG Bottom Bracket 68/73mm SRAM GXP 22/24mm
SAVE 10%
$59.99$66.59
Secure checkout
Description
Forged and CNC machined AL6061 thread-in cups for a superior fit and noise-free operation. Low-friction dual seals protect the bearings from harmful contaminants. Sealed premium bearings are both serviceable and replaceable. Designed for installing SRAM GXP 22/24mm spindle cranks into BSA threaded frames
Tech Specs
| Width | 68/73mm |
| BB Interface | ENG |
| Spindle Type | SRAM GXP 22/24mm |
| Length | |
| Cup Material | AL6061 |
| Weight | 98g |
| Cup Type | |
| Cup OD/Bearing OD | |
| Color | Black |
Product Identifiers
| Brand | Origin8 |
| Type | Bottom Brackets |
| SKU | J210692 |
| UPC | 888571036143 |
| MPN | — |
