
Origin8Type: Bottom Brackets




Origin8 Revolvr HTII Outboard ENG Bottom Bracket 68/73mm Shimano HTII 24mm
SAVE 10%
$54.09$59.99
Secure checkout
Description
Forged and CNC machined AL6061 thread-in cups for a superior fit and noise-free operation. Low-friction dual seals protect the bearings from harmful contaminants. Sealed premium bearings are both serviceable and replaceable. Designed for installing Shimano HTII 24mm spindle cranks into BSA threaded frames
Tech Specs
| Width | 68/73mm |
| BB Interface | ENG |
| Spindle Type | Shimano HTII 24mm |
| Length | |
| Cup Material | AL6061 |
| Weight | 98g |
| Cup Type | |
| Cup OD/Bearing OD | |
| Color | Black |
Product Identifiers
| Brand | Origin8 |
| Type | Bottom Brackets |
| SKU | J210693 |
| UPC | 888571036150 |
| MPN | — |
