
Origin8Type: Bottom Brackets




Origin8 Revolvr Outboard Thread-Together BB30 Bottom Bracket 68/73mm x 42mm SRAM DUB 28.99mm
SAVE 10%
$90.09$99.99
Secure checkout
Description
Thread-together bottom brackets provide a secure and stable shell interface for smoother operation and extended bearing life. Hybrid AL6061/Nylon fiber cups for a superior fit and noise-free operation. Low-friction dual seals protect the bearings from harmful contaminants. Sealed premium bearings are both serviceable and replaceable. Designed for installing Sram DUB 28.99mm spindle cranks into BB30 frames
Tech Specs
| Width | 68/73mm x 42mm |
| BB Interface | BB30 |
| Spindle Type | SRAM DUB 28.99mm |
| Length | |
| Cup Material | AL6061/Nylon Fiber |
| Weight | 120g |
| Cup Type | |
| Cup OD/Bearing OD | |
| Color | Black |
Product Identifiers
| Brand | Origin8 |
| Type | Bottom Brackets |
| SKU | J211568 |
| UPC | 888571069967 |
| MPN | — |
