
Origin8Type: Bottom Brackets




Origin8 Revolvr Outboard Thread-Together PF30 Bottom Bracket 68/73mm x 46mm Shimano HTII 24mm
SAVE 10%
$93.99$104.39
Secure checkout
Description
Thread-together bottom brackets provide a secure and stable shell interface for smoother operation and extended bearing life. Hybrid AL6061/Nylon fiber cups for a superior fit and noise-free operation. Low-friction dual seals protect the bearings from harmful contaminants. Sealed premium bearings are both serviceable and replaceable. Designed for installing Shimano HTII 24mm or SRAM GXP 22/24mm spindle cranks into PF30 frames without the need for adapters. Origin8 Nylon composite BB tools are recommended to avoid the possibility of damaging the cups
Tech Specs
| Width | 68/73mm x 46mm |
| BB Interface | PF30 |
| Spindle Type | Shimano HTII 24mm |
| Length | |
| Cup Material | AL6061/Nylon Fiber |
| Weight | 138g |
| Cup Type | |
| Cup OD/Bearing OD | |
| Color |
Product Identifiers
| Brand | Origin8 |
| Type | Bottom Brackets |
| SKU | J211053 |
| UPC | 888571052365 |
| MPN | — |
