
Origin8Type: Bottom Brackets




Origin8 Revolvr Thread-Together BB386/BB392 Bottom Bracket 86.5/92mm x 46mm SRAM DUB 28.99mm
SAVE 10%
$90.09$99.99
Secure checkout
Description
Thread-together bottom brackets provide a secure and stable shell interface for smoother operation and extended bearing life. Hybrid AL6061/Nylon fiber cups for a superior fit and noise-free operation. Low-friction dual seals protect the bearings from harmful contaminants. Sealed premium bearings are both serviceable and replaceable. Designed for installing Shimano HTII 24mm SRAM GXP 22/24mm or DUB spindle cranks into BB386 frames without the need for adapters. Origin8 Nylon composite BB tools are recommended to avoid the possibility of damaging the cups
Tech Specs
| Width | 86.5/92mm x 46mm |
| BB Interface | BB386/BB392 |
| Spindle Type | SRAM DUB 28.99mm |
| Length | |
| Cup Material | AL6061/Nylon Fiber |
| Weight | 135g |
| Cup Type | |
| Cup OD/Bearing OD | |
| Color |
Product Identifiers
| Brand | Origin8 |
| Type | Bottom Brackets |
| SKU | J211963 |
| UPC | 888571085790 |
| MPN | — |
