
Origin8Type: Bottom Brackets




Origin8 TorqLite Square Taper ENG Bottom Bracket 73mm SQR JIS
SAVE 10%
$53.49$59.39
Secure checkout
Description
CNC machined hollow chromoly spindle. Sealed premium bearings. Forged alloy cups. 1.37` x 24T ENG/BSA thread
Tech Specs
| Width | 73mm |
| BB Interface | ENG |
| Spindle Type | SQR JIS |
| Length | 122.5mm |
| Cup Material | Alloy |
| Weight | 220-240g |
| Cup Type | |
| Cup OD/Bearing OD | |
| Color |
Product Identifiers
| Brand | Origin8 |
| Type | Bottom Brackets |
| SKU | J20177 |
| UPC | 072774201778 |
| MPN | — |
