
1 / 8
Quality WheelsType: Rear Wheel




Quality Wheels Bear Pawls / RaceFace AR Rear Wheel - 29", 6-Bolt, Black
$170.00
In Stock
Secure checkout
Description
RaceFace asymmetric rim is optimized for balanced spoke tensions producing a high performance and longer lifespan wheel. DT Swiss spokes and nipples are laced to Bear Pawl hubs for for exceptional value and performace exceeding the competitors in this class. A great choice for mid-level mountain bikes that need a replacement wheelset or a notable upgrade to value based mountain bikes.
Tech Specs
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
Product Identifiers
| Brand | Quality Wheels |
| Type | Rear Wheel |
| SKU | WE1309 |
| UPC | 708752513112 |
| MPN | — |
