
1 / 4
Quality WheelsType: Rear Wheel




Quality Wheels DT 240 / Reserve 30 HD Carbon Rear Wheel - 27.5" 12 x 148mm 6-Bolt XD Ratchet DEG 90 Carbon 28H
$1,139.00
Only 2 left!
Secure checkout
Description
The Reserve 30 HD wheel features a 30mm internal width that supports 2.3-2.5" tires while the thick rim beads stand up to the abuse of tough rocky steep trails ridden at elite speed. Off-road rims can see greater single impacts but nothing beats the full weekend of regular abuse that an EWS race dishes out.
Tech Specs
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30mm |
| Cassette Body Type | SRAM XD |
| Valve | Presta |
| Color | Carbon |
| Wheel Size | 27.5" |
| Defined Color | Carbon |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Rim Material | Carbon |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
Product Identifiers
| Brand | Quality Wheels |
| Type | Rear Wheel |
| SKU | WE1275 |
| UPC | 708752545229 |
| MPN | — |
