
9 / 12
Quality WheelsType: Rear Wheel




Quality Wheels DT 350/DT XM481 Rear Wheel - 12 x 157mm, 6-Bolt, Black
$479.00
Low Stock
Secure checkout
Description
Full DT Swiss equipped all mountain wheel built to complete DT's offering with the available Superboost 157mm rear option. 30mm inner rim width maximizes performance of today's trail and enduro tires. DT Swiss hub is modular for easy cleaning serviceability and rear engagement upgrades.
Tech Specs
| Rear Axle | 12mm Thru x 157mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | SRAM XD |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
Product Identifiers
| Brand | Quality Wheels |
| Type | Rear Wheel |
| SKU | WE1498 |
| UPC | 708752491885 |
| MPN | — |
