
1 / 16
Quality WheelsType: Rear Wheel




Quality Wheels DT 370 / WTB KOM i30 Rear Wheel - 12 x 148mm, 6-Bolt, Black
$269.00
Only 2 left!
Secure checkout
Description
WTB's KOM Trail rims support a no compromise yet still affordable upgrade wheel option for your trail or enduro machine. Stainless steel spokes and premium nipples ensure a quality build that will perform.
Tech Specs
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | SRAM XD |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Alloy |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
Product Identifiers
| Brand | Quality Wheels |
| Type | Rear Wheel |
| SKU | WE5015 |
| UPC | 708752331150 |
| MPN | — |
