
1 / 2
Quality WheelsType: Rear Wheel




Quality Wheels Shimano/DH19 Rear Wheel - QR x 135mm, Rim Brake, HG 10, Black, Clincher, 36H
$119.00
Secure checkout
Description
Similar to the stock wheel for Surly's Long Haul Trucker.
Tech Specs
| Rear Axle | QR x 135mm |
| Rim Width (Internal) | 16 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Color | Black |
| Wheel Size | 26" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Type | Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |
Product Identifiers
| Brand | Quality Wheels |
| Type | Rear Wheel |
| SKU | WE8657 |
| UPC | 708752120037 |
| MPN | WE8657 |
