
1 / 10
Quality WheelsType: Front Wheel




Quality Wheels Value Double Wall Series Disc Front Wheel - QR x 100mm 6-Bolt, Black
$99.00
In Stock
Secure checkout
Description
Our best value in Quick-release disc wheels.
Tech Specs
| Color | Black |
| Rim Width (Internal) | 20 |
| Wheel Size | 27.5" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
| Valve | Presta |
Product Identifiers
| Brand | Quality Wheels |
| Type | Front Wheel |
| SKU | WE1899 |
| UPC | 708752431553 |
| MPN | — |
