
Quality WheelsType: Rear Wheel




Quality Wheels Value Double Wall Series Rim+Disc Rear Wheel - 26" QR x 135mm Center-Lock/Rim Brake HG10 BLK Clincher 32H
$109.00
Secure checkout
Description
If you need just one wheel to stock for on-the-spot repairs these wheels feature both Rim Brake and Disc Brake compatibility.
Tech Specs
| Rear Axle | QR x 135mm |
| Rim Width (Internal) | 16 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Valve | Schrader |
| Wheel Size | 26" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Type | Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |
Product Identifiers
| Brand | Quality Wheels |
| Type | Rear Wheel |
| SKU | WE6328 |
| UPC | 708752156265 |
| MPN | WE6328 |
