
1 / 6
Quality WheelsType: Rear Wheel




Quality Wheels Value Double Wall Series Track Rear Wheel - 700, 10 x 1 x 120mm, Rim Brake, Fixed/Freewheel, Clincher
$119.00
Secure checkout
Description
Rear wheel for track style and fixie bikes. Flip flop hubs allow freewheel one side and fixed the other. You'll be hard-pressed to find a better wheel anywhere near these prices.
Tech Specs
| Rear Axle | 10x1 Threaded x 120mm |
| Rim Width (Internal) | 14 |
| Cassette Body Type | Threaded Standard 1.37" x 24tpi |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Silver |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | Rim Brake |
Product Identifiers
| Brand | Quality Wheels |
| Type | Rear Wheel |
| SKU | WE8646 |
| UPC | 708752063914 |
| MPN | WE8646 |
