
1 / 4
Quality WheelsType: Rear Wheel




Quality Wheels WTB i35 Disc Rear Wheel - 29", 6-Bolt, HG 10, Black
$149.00
Secure checkout
Description
Exceptional value for tubeless ready 35mm inner rim width mountain wheels. WTB ST i35 rims laced up with DT Swiss spokes and nipples.
Tech Specs
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 35 |
| Cassette Body Type | Shimano HG |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
Product Identifiers
| Brand | Quality Wheels |
| Type | Rear Wheel |
| SKU | WE0868 |
| UPC | 708752364394 |
| MPN | — |
