
1 / 9
Race FaceType: Flat/Riser Handlebar




Race Face Aeffect-R Riser Bar 35.0 800mm Black
$70.99
Only 2 left!
Secure checkout
Description
The Aeffect-R Riser Bar features butted 2014 aluminum construction that borrows from Turbine's Goldilocks Tune for a more compliant ride. Higher rise options inspire more confidence and control. The bar can be trimmed down to 760mm for customized fit.
Highlights
- Butted 2014 aluminum construction
- Goldilocks Tune for compliant ride
- Higher rise options for confidence and control
- Trimmable down to 760mm
Tech Specs
| Width | 800mm |
| Rise | 20mm, 40mm, 55mm |
| Material | Butted 2014 aluminum |
| Color | Black |
| Minimum Trimmed Width | 760mm |
Product Identifiers
| Brand | Race Face |
| Type | Flat/Riser Handlebar |
| SKU | B-RF4572 |
| UPC | 821973529226 |
| MPN | 946-00-027 |
