
1 / 19
Race FaceType: Flat/Riser Handlebar




Race Face Atlas Riser Bar 35.0 40mm/800mm
$99.99
In Stock
Secure checkout
Description
The Atlas Riser Bar is a gravity-rated 7000-series aluminum bar engineered with a data-driven design approach. The bar features perfected wall thickness, internal butting, and external shape to deliver a compliant ride. It can be trimmed down to 760mm for customized fit.
Highlights
- Gravity-rated 7000-series aluminum construction
- Data-driven Goldilocks tune design
- Perfected wall thickness and internal butting
- Trimmable down to 760mm
Tech Specs
| Material | 7000-series aluminum |
| Rise | 40mm |
| Width | 800mm |
| Minimum Trimmed Width | 760mm |
| Color | Black, Blue, Kash Money, Orange, Purple, Silver, Stealth |
Product Identifiers
| Brand | Race Face |
| Type | Flat/Riser Handlebar |
| SKU | B-RF4303 |
| UPC | 821973530307 |
| MPN | 946-00-031-01 |
