
1 / 15
Race FaceType: Flat/Riser Handlebar




Race Face Atlas Riser Bar 35.0 55mm/800mm
$99.99
Low Stock
Secure checkout
Description
The Atlas Riser Bar is a gravity-rated 7000-series aluminum bar engineered with a data-driven design approach. The bar features perfected wall thickness, internal butting, and external shape to deliver a compliant ride. The bar is trimmable down to 760mm, allowing for customization to fit your specific needs.
Highlights
- Gravity-rated 7000-series aluminum construction
- Data-driven Goldilocks tune for optimized performance
- Perfected wall thickness and internal butting
- Compliant ride characteristics
- Trimmable down to 760mm
Tech Specs
| Material | 7000-series aluminum |
| Clamp Diameter | 35.0mm |
| Rise | 55mm |
| Width | 800mm |
| Minimum Width (Trimmable) | 760mm |
| Color | Black, Blue, Kash Money, Orange, Purple, Silver, Stealth |
Product Identifiers
| Brand | Race Face |
| Type | Flat/Riser Handlebar |
| SKU | B-RF4310 |
| UPC | 821973530437 |
| MPN | 946-00-032-01 |
