
1 / 4
RitcheyType: All-Road Frame




Ritchey Septimer Break-Away Carbon Frameset - 700c
$3,499.95
Only 1 left!
Secure checkout
Description
Named after the Septimer Pass which stretches between the border of Switzerland and Italy, Ritchey's Septimer is an all-road bike that doesn't take sides. Tom Ritchey designed this bike to be the one bike you'll ever need, whether you're uncovering stealthy new routes or answering the call for adventure. The Septimer features a lightweight carbon fiber frame and fork designed to fit 700 x 48c tires. Ritchey's patented Break-Away system lets you easily and quickly disassemble your bike to fit into its own sturdy travel case. Once at your destination, the bike assembles with ease, allowing you to set off on your journey without wasting a moment. External cable routing takes away some of the hassle of prepping your bike for traveling. Multiple mounts keep your gear within easy reach to keep the adventure in motion. The frameset is compatible with 1x or 2x cranksets for pedaling toward a distant destination or climbing an ancient pass.
Highlights
- Patented Ritchey Break-Away design featuring carbon fiber construction with stainless steel joints
- Ritchey Carbon Adventure Fork with integrated carbon crown multi-purpose rack and fender mounts
- 700 x 48c tire clearance
- Flat-mount brakes front and rear 140mm (160mm max - adaptors available separately)
- Externally routed hydraulic brake compatible
- Frame includes WCS headset, thru-axles, downtube hinge clamp, and Break-Away travel case
- Compatible with 1x or 2x cranksets
Tech Specs
| Frame Material | Carbon |
| Fork Material | Carbon |
| Frame Type | Rigid |
| Fork Type | Rigid |
| Wheel Size | 700c |
| Tire Clearance | 700 x 48c |
| Brake Type | Disc |
| Front Brake Mount | Flat-mount 140mm (160mm max with adaptors) |
| Rear Brake Mount | Flat-mount 140mm (160mm max with adaptors) |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Effective Top Tube | 575mm |
| Size | Small, Medium, Large, X-Large |
| Color | Black |
| Platform | Septimer Break-Away |
Product Identifiers
| Brand | Ritchey |
| Type | All-Road Frame |
| SKU | B-RC44361 |
| UPC | 796941975445 |
| MPN | 97066117002 |
