
1 / 2
RockShoxType: Suspension Fork




RockShox BoXXer Select D2 Suspension Fork 27.5'' DebonAir+ 200mm 1-1/8'' 20x110mm Boost TA
$1,499.00
Only 1 left!
Secure checkout
Description
The RockShox BoXXer Select D2 is a high-performance suspension fork designed for aggressive trail riding. It features a LinearXL air spring that delivers a consistent and predictable ride feel, backed by a jounce bottom-out bumper for reliable end-stroke control. The fork is equipped with a Delta RC damper that offers easy-to-adjust Compression and independent Rebound features. These intuitive controls provide virtually silent performance, allowing riders to stay focused on the trail. Low-grab SKF wiper seals ensure long-lasting fork performance and a smoother ride experience.
Highlights
- LinearXL air spring with consistent, predictable ride feel
- Jounce bottom-out bumper for end-stroke control
- Delta RC damper with easy-to-adjust Compression and independent Rebound
- Intuitive controls with virtually silent performance
- Low-grab SKF wiper seals for long-lasting performance
- E-Bike approved
Tech Specs
| Wheel Diameter | 27.5" |
| Travel | 200mm |
| Steerer Tube | 1-1/8" |
| Axle/Hub Spacing | 20x110mm Boost TA |
| Rake | 44mm, 48mm |
| Spring Type | DebonAir+ |
| Damping | Charger 3.2 |
| Damping Adjustments | Extl begin stroke rebnd low speed comp |
| Spring Adjustments | Air pressure Bottomless tokens |
| Brake Type | Disc |
| Maximum Rotor Size | 220mm |
| Maximum Tire Width | 81mm |
| Stanchions Diameter | 38mm |
| Crown Material | Aluminum |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Primary Color | Black |
| E-Bike Approved | Yes |
| SRAM Model ID | FS-BXR-SEL-D2 |
Product Identifiers
| Brand | RockShox |
| Type | Suspension Fork |
| SKU | H140991-02-275 |
| UPC | 710845926877 |
| MPN | 00.4021.276.001 |
