
3 / 3
RockShoxType: Suspension Fork




RockShox BoXXer Ultimate Charger 3 Suspension Fork - 200mm
$2,099.00
Only 2 left!
Secure checkout
Description
Tech Specs
| Brake Type | Disc |
| Damping | Charger 3 RC2 W/ButterCups |
| Damping Adjustments | External begin stroke rebnd low speed comp high speed comp |
| Crown Material | Aluminum |
| Rake | 48mm |
| Maximum Rotor Size | 220mm |
| Maximum Tire Width | 81mm |
| Primary Color | Red |
| Spring Adjustments | Air pressure Bottomless tokens |
| Spring Type | DebonAir+ W/ButterCups |
| Steerer Tube | 1-1/8 |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Travel | 200mm |
| Wheel Diameter | 29 |
| Stanchions Diameter | 38mm |
| Axle/Hub spacing | 20x110mm Boost TA |
| e-Bike approved | Yes |
Product Identifiers
| Brand | RockShox |
| Type | Suspension Fork |
| SKU | H140902-08-275 |
| UPC | 710845894220 |
| MPN | 00.4020.955.007 |
