
1 / 8
RockShoxType: Suspension Fork




RockShox BoXXer Ultimate Charger 3.2 Suspension Fork - 29" 200mm LinearXL
$1,999.00
Secure checkout
Description
Born from racing, the BoXXer Ultimate promises one thing above all—composure. By eliminating chaos before it reaches the rider, every run delivers predictable speed, traction, and control. The all-new LinearXL air spring provides a coil-like ride that is supple off the top, supportive through the mid-stroke, and backed by a jounce bottom-out bumper for confident end-stroke control. This gives you unwavering consistency and predictability. Found only in Ultimate forks, ButterWagonTech ensures a constant supply of oil to the bushings, reducing friction and maintaining smooth performance throughout the entire service interval. The Charger 3.2 damper features intuitive HSC/LSC controls with ButterCups technology, making setup fast, understandable, and easy to communicate. ButterCups technology blocks 20% of high-frequency trail chatter to reduce hand and arm fatigue, while Low-Grab SKF wiper seals deliver long-lasting fork performance and a smoother ride. The control bezel includes a numbered Compression adjuster for intuitive adjustments—start at "0" and easily add or decrease damping. Maxima 920 blended 15w reduces overall fork friction. The fork is compatible with bolt-on fenders for front and rear coverage.
Highlights
- LinearXL air spring delivers a consistent and predictable ride feel backed by a jounce bottom-out bumper for end-stroke control
- ButterWagonTech ensures a constant supply of oil to the bushings reducing friction and maintaining smooth performance throughout the entire service interval
- Charger 3.2 damper with new Rebound/Compression tunes that match LinearXL air spring achieves virtually silent performance
- Control bezel with numbered Compression adjuster for intuitive adjustments
- ButterCups technology blocks 20% of high-frequency trail chatter to reduce hand and arm fatigue
- Low-Grab SKF wiper seals deliver long-lasting fork performance and a smoother ride
- Maxima 920 blended 15w reduces overall fork friction
- Bolt-on fender compatibility with front and rear coverage
Tech Specs
| Wheel Size | 29" |
| Travel | 200mm |
| Steerer Type | Straight |
| Steerer Tube Length | 268mm |
| Stanchion Diameter | 38mm |
| Axle to Crown Length | 605mm |
| Front Axle | 20mm Thru x 110mm |
| Offset | 48mm, 52mm |
| Brake Type | Post Mount 200 |
| Maximum Tire Width | 81mm |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6mm |
| Crown Race | 30mm |
| Positive Spring | Air |
| Negative Spring | Air |
| Lockout Switch | Crown |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Color | Black, Red |
Product Identifiers
| Brand | RockShox |
| Type | Suspension Fork |
| SKU | FK6629 |
| UPC | 710845927072 |
| MPN | 00.4021.277.007 |
