
1 / 2
RockShoxType: Suspension Fork




RockShox BoXXer Ultimate D1 Suspension Fork 27.5'' DebonAir+ W/ButterCups 200mm 1-1/8'' 20x110mm Boost TA
$2,099.00
Only 1 left!
Secure checkout
Description
The all-new RockShox BoXXer Ultimate D1 features a 38mm chassis equipped with the DebonAir+ twin tube air spring that strikes the perfect balance between butter-smooth small bump feel, added support throughout the travel, and taller ride height for confidence when things get steep. The fork comes in a signature Electric Red colorway with an all-new graphics package, and includes premium fender compatibility with a RockShox Bolt-On Fender included with purchase. Short and tall crown options are available to accommodate different head tube lengths. The Charger 3 damper is tuned specifically for BoXXer's updated chassis and spring, featuring High Speed Compression, Low Speed Compression, and a revamped Low Speed Rebound where every click is meaningful and exact. ButterCups technology blocks 20% of high-frequency trail chatter to reduce hand and arm fatigue. The fork is e-bike approved and designed for aggressive trail and downhill riding.
Highlights
- 38mm chassis with DebonAir+ twin tube air spring
- Butter-smooth small bump feel with added support throughout travel
- Charger 3 damper with High Speed Compression, Low Speed Compression, and revamped Low Speed Rebound
- ButterCups block 20% of high-frequency trail chatter to reduce hand and arm fatigue
- Short and tall crown options available
- Premium fender compatibility with RockShox Bolt-On Fender included
- E-bike approved
- Signature Electric Red colorway with new graphics package
Tech Specs
| Brake Type | Disc |
| Damping | Charger 3 RC2 W/ButterCups |
| Damping Adjustments | External begin stroke rebound, low speed compression, high speed compression |
| Spring Type | DebonAir+ W/ButterCups |
| Spring Adjustments | Air pressure, bottomless tokens |
| Travel | 200mm |
| Wheel Diameter | 27.5" |
| Stanchions Diameter | 38mm |
| Steerer Tube | 1-1/8" |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Crown Material | Aluminum |
| Axle/Hub Spacing | 20x110mm Boost TA |
| Rake | 48mm |
| Maximum Rotor Size | 220mm |
| Maximum Tire Width | 81mm |
| Color | Black, Red |
| Primary Color | Black |
| E-Bike Approved | Yes |
| SRAM Model ID | FS-BXR-ULT-D1 |
Product Identifiers
| Brand | RockShox |
| Type | Suspension Fork |
| SKU | H140902-07-275 |
| UPC | 710845894213 |
| MPN | 00.4020.955.006 |
