
1 / 11
RockShoxType: Suspension Fork




RockShox Judy Gold RL Suspension Fork - 29"
$449.00
Low Stock
Secure checkout
Description
Premium performance at down-to-earth prices. With axle and steerer options to match any spec, the Judy Gold RL features aluminum upper tubes and Motion Control damping, making it a great option for MTB and eMTB bikes alike. The fork features a highly tunable Solo Air air spring system paired with Motion Control damping that includes Low Speed Compression adjustment to lockout. The fast black finished 30mm aluminum upper tubes couple stiffness and lightweight construction with a premium look.
Highlights
- Highly tunable Solo Air air spring
- Motion Control damping with Low Speed Compression adjustment to lockout
- Fast Black finished 30mm aluminum upper tubes
- Suitable for MTB and eMTB bikes
Tech Specs
| Wheel Size | 29" |
| Travel (mm) | 100, 120 |
| Steerer Type | Tapered |
| Steerer Tube Length (mm) | 265 |
| Stanchion Diameter | 30 |
| Axle Type | 15mm Thru x 110mm, QR x 100mm |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Axle to Crown Length | 510 |
| Offset | 51 |
| Brake Type | Post Mount 160 |
| Maximum Tire Width | 81 |
| Positive Spring | Air |
| Negative Spring | Air |
| Lockout Switch | Crown, Handlebar - Cable |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Crown Race | 40 |
| Weight | 2013 |
| Color | Gloss Black |
| Size | 78, 79, 80, 82 |
Product Identifiers
| Brand | RockShox |
| Type | Suspension Fork |
| SKU | FK6171 |
| UPC | 710845844812 |
| MPN | 00.4020.556.004 |
