
1 / 10
RockShoxType: Suspension Fork




RockShox Judy Silver TK Suspension Fork - 29"
$349.00
Low Stock
Secure checkout
Description
The Judy Silver is an entry-level suspension fork built around a brand new chassis derived from the Pike. It is designed to work with Plus tires up to 2.8 inches in both 27.5" and 29" models, offering modern performance at an accessible price point. The fork features the Motion Control RL damper for controlled suspension behavior and is compatible with OneLoc remotes for convenient lockout control. Fast Black upper tubes provide an all-black aesthetic while reducing friction for improved performance.
Highlights
- 80-120mm travel
- External rebound adjustment
- TurnKey lockout controls
- Fast Black upper tubes
- Motion Control RL damper
- Compatible with OneLoc remote
- Solo Air spring
- Plus tire compatible up to 2.8 inches
Tech Specs
| Wheel Size | 29" |
| Travel (mm) | 100 mm, 120 mm, 130 mm |
| Steerer Type | Tapered |
| Steerer Tube Length (mm) | 265 |
| Stanchion Diameter | 30 |
| Axle to Crown Length | 510 |
| Offset | 51 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm, QR x 100mm |
| Brake Type | Post Mount 160 |
| Maximum Tire Width | 81 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Crown Race | 40 |
| Positive Spring | Air |
| Negative Spring | Air |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Lockout Switch | Crown, Remote |
| Weight | 2350 |
| Color | Gloss Black |
| Defined Color | Black |
Product Identifiers
| Brand | RockShox |
| Type | Suspension Fork |
| SKU | FK6129 |
| UPC | 710845844669 |
| MPN | 00.4020.555.005 |
