
1 / 9
RockShoxType: Suspension Fork




RockShox Pike Ultimate C2 Suspension Fork 27.5'' DebonAir+ W/ButterCups 1-1/8''-1.5'' 15x110mm TA
$1,149.00
Secure checkout
Description
Pike is a trail fork designed to level up your riding game. It's built to handle rooty chutes and steep terrain with confidence, featuring the Charger 3.1 damping system with increased damping range and adjustments for High Speed Compression, Low Speed Compression, and Low Speed Rebound. ButterCups technology blocks 20% of high-frequency trail chatter, which massively reduces hand and arm fatigue and leaves you feeling fresh with more control. The DebonAir+ air spring strikes the perfect balance between a butter-like small bump feel, increased air volume for support throughout the travel, and higher overall ride height for confidence on steep terrain. Ultra-low friction SKF wiper seals provide long-lasting fork performance and improve overall suspension feel. The fork features short fender compatibility and includes a RockShox fender.
Highlights
- Charger 3.1 damping with increased damping range
- High Speed Compression, Low Speed Compression, and Low Speed Rebound adjustments
- ButterCups block 20% of high-frequency trail chatter
- DebonAir+ air spring with butter-like small bump feel
- Increased air volume for support throughout travel
- Higher overall ride height for confidence on steep terrain
- Ultra-low friction SKF wiper seals
- Short fender compatibility
- RockShox fender included
- E-Bike approved
Tech Specs
| Brake Type | Disc |
| Damping | Charger 3.1 RC2 W/ButterCups |
| Damping Adjustments | External begin stroke rebound low speed compression high speed compression |
| Crown Material | Aluminum |
| Rake | 37mm, 44mm |
| Maximum Rotor Size | 220mm |
| Maximum Tire Width | 81mm |
| Primary Color | Black, Red |
| Spring Adjustments | Air pressure Bottomless tokens |
| Spring Type | DebonAir+ W/ButterCups |
| Steerer Tube | 1-1/8-1.5 |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Travel | 120mm, 130mm, 140mm |
| Wheel Diameter | 27.5 |
| Stanchions Diameter | 35mm |
| Axle/Hub spacing | 15x110mm TA |
| e-Bike approved | Yes |
| SRAM Model ID | FS-PIKE ULTIMATE-C2 |
Product Identifiers
| Brand | RockShox |
| Type | Suspension Fork |
| SKU | H140942-07-275 |
| UPC | 710845904400 |
| MPN | 00.4021.038.011 |
