
1 / 3
RockShoxType: Suspension Fork




RockShox Reba RL Suspension Fork - Black
$589.00
Only 2 left!
Secure checkout
Description
Tech Specs
| Brake Type | Disc |
| Crown Material | Aluminum |
| Rake | 40mm |
| Maximum Rotor Size | 220mm |
| Maximum Tire Width | 63mm |
| Primary Color | Black |
| Spring Adjustments | Air pressure Bottomless tokens |
| Spring Type | Air |
| Steerer Tube | 1-1/8-1.5 |
| Steerer Tube Material | Aluminum |
| Lower Tubes Material | Magnesium |
| Stanchions Material | Aluminum |
| Travel | 100mm |
| Wheel Diameter | 26 |
| Stanchions Diameter | 32mm |
| Axle/Hub spacing | 15x100mm TA |
| e-Bike approved | Yes |
Product Identifiers
| Brand | RockShox |
| Type | Suspension Fork |
| SKU | FK6240 |
| UPC | 710845845260 |
| MPN | 00.4020.559.000 |
