
1 / 7
RockShoxType: Suspension Fork




RockShox Recon Silver RL Suspension Fork - 27.5"
$295.00
In Stock
Secure checkout
Description
The RockShox Recon Silver sets a new benchmark for value-based performance. It represents a perfect partnership between Reba's venerable crown and lower legs and Recon's bombproof steel upper tubes. With the Motion Control damper, the Recon Silver is the new standard for fun. The fork features a 32mm straight wall steel chassis with a forged hollow aluminum crown for a balance of durability and weight.
Highlights
- 32mm straight wall steel chassis
- Motion Control damping with low speed compression adjustment
- Forged hollow aluminum crown
- Air spring system with rebound damping adjustment
Tech Specs
| Wheel Size | 27.5" |
| Travel | 100mm, 120mm |
| Steerer Type | Straight, Tapered |
| Steerer Tube Length (mm) | 245 |
| Stanchion Diameter | 32 |
| Offset | 42 |
| Axle to Crown Length | 486 |
| Front Axle | QR x 100mm |
| Brake Type | Post Mount 160 |
| Maximum Tire Width | 62 |
| S.H.I.S. Stem Clamp Diameter | 28.6 |
| Crown Race | 30 |
| Positive Spring | Air |
| Negative Spring | Air |
| External Adjustments | Rebound Damping |
| Lockout Switch | Crown, Handlebar - Cable |
| Weight | 2000 |
| Color | Gloss Black |
Product Identifiers
| Brand | RockShox |
| Type | Suspension Fork |
| SKU | FK4476 |
| UPC | 710845845048 |
| MPN | 00.4020.557.003 |
